You are here: Home // Psikoloji // Depresyon

Depresyon

Depresyon, yoksulluk, boşanma gibi nedenlerle sürekli olarak hissedilen mutsuzluk duygusu ile karakterize bir hastalıktır. Çocuklar da yetişkinler gibi depresyona girebi­lir. Hormonlardaki değişiklikler, stres düzeyinin yükselmesi depresyona neden olabi­lir. Yüksek ateş, bas ağrısı, boğaz enfeksiyonu ve lenf bezlerinin şişmesiyle karakteri­ze olan öpüşme hastalığı gibi viral hastalıklar da depresyona neden olabilir.

Çocuğunuz depresyona girdiğinde, bu durumu önemsemelisiniz çünkü dep­resyon da bir çeşit hastalıktır ve tüm hastalıklar gibi tedavi gerektirebilir. Sabırlı ol­manız ve çocuğunuza öz güven duygusu kazandırmanız oldukça önemlidir. Çocu­ğunuzun kendisi hakkında olumlu duygular beslemesini sağlamalısınız.
Konsantrasyon düşüklüğü, gerginlik, öz güven kaybı, uykusuzluk, sabahları erken kalkma, iştah kaybı, boşlukta ve umutsuzluk içinde yaşama hissi depresyo­nun en bilindik belirtilerindendir.

Depresyon için önerilen modern tıp tedavileri

Antidepresan hap kullanımı uygun görülebilir. Danışmanlık ve psikoterapi hiz­metleri verilebilir.

Doğal sağlık tedavileri

• Homeopati tedavileri uzun vadeli olarak uygulanmalıdır. Depresyonun sebe­bi tespit edilmelidir.
• Homeopati alanında altın anlamına gelen “aurum” maddesinin kullanımı kendisini değersiz hisseden ve kendisinden iğrenen çocuklar için uygun­dur. Tıpkı diğer homeopati uygulamalarında olduğu gibi, bu maddenin na­sıl kullanılacağını, herhangi bir yan etkisi olup olmayacağım doktorunuza danışın.
• Küçük olaylar karşısında bile her an ağlamaya hazır olan çocuklar için rüz­gârgülü bitkisi kullanılabilir.
• Çok fazla üşüyen, çok yorulan ve temizliği takıntı haline getirmiş olan ço­cuklar için bir çeşit homeopati maddesi olan “arsenik” uygun görülebilir.
• İgnat fasulyesi yoksulluk, arkadaş ilişkilerinde yaşanan sorunlar ve sınavlar gibi dış etkenlerden dolayı yaşanan depresyon vakaları için tavsiye edil­mekte olan bir bitkidir.
• Çiçek esansları oldukça etkilidir:
• Kasık otu, duygularını ve iç gerilimini dışarıya yansıtmaktan kaçınan ço­cuklar için kullanılabilir.
• Büyük umutsuzluklara kapılan çocuklar için katırtırnağı bitkisi kullanılabilir.
• Centiyan ya da eşek turpu adı ile bilinen bitki hafif depresyonlar ve umut­suzluk için kullanılabilir.
• Hardal otu keyfin kaçtığı anlarda çocuğunuzun içini kaplayan kasvet için kullanılabilir.
• Tatlı kestane sinirlenen ve sabır taşıran çocuklar için kullanılabilir.
• Itı çiçeği, melisa, lavanta, gül, papatya ve ylang ylang adı verilen bitkiler anti-depresan özelliğe sahiptir. Bu bitkilerin yağını banyoda, buharlaştıncı bir tüp kullanarak ya da masajda kullanabilirsiniz.
• Balsam, hodam (bodage), limon yaprağı, yulaf, biberiye ve mine bitkileri sinirleri teskin eder, antidepresan özellik taşır. Bu bitkileri bitki çayı olarak kullanabilirsiniz. Banyo suyunuza ekleyebilirsiniz. Pelte haline getirebilir­siniz. Sarı kantaron da oldukça etkilidir. Her zaman olduğu gibi, depresyon durumunda da, sözünü ettiğimiz şifalı bitki ve otları nasıl kullanacağınız konusunda sertifikası Sağlık Bakanlığı’nca onaylanmış bir bitkibilimciden bilgi almanız gerekmektedir. Ginko biloba depresyon tedavisinde de kulla­nılmaktadır. Ginko biloba tabletlerini her gün kullanabilirsiniz.

Önceki
Sonraki
burun-estetigi

Leave a Reply

Güvenlik sorusu:

Copyright © 2009 sağlık. > .....
Designed by sağlık. Powered by .