You are here: Home // Beslenme, Hastalıklar // Gıda Alerjisi Nasıl Önlenebilir?

Gıda Alerjisi Nasıl Önlenebilir?

Sıklıkla yaşanan alerjileri nasıl önleyebilirsiniz?
* Çocuğunuza alerji yapabileceğinden şüphelenilen bir gıda maddesini gözeti­miniz altında yedirebilirsiniz. Çocuğunuzun vücudunun herhangi bir reaksi­yon gösterip göstermediğini yakından takip edebilirsiniz.

* Çocuğunuza altı aylık olana kadar (daha da önemlisi, bir yaşını doldurana ka­dar) alerjik olması ile bilinen yumurta, balık, çikolata, kepek, portakal, yer fıs­tığı ve fındık gibi gıda maddeleri vermeyin. Çocuğunuz bir yaşına gelmeden, domates, patlıcan, patates ve biber gibi sebzeler yedirmeyin. Bu sebzelerin belirli oranda toksin içerdiği göz önüne alınırsa, baş ağrısı ve depresyona ne­den olma sebepleri de daha iyi anlaşılabilir. Çocuğunuzun vücudu sadece be­lirli sebzelerin içinde bulunan toksinlere karşı hassasiyet göstermeyebilir an­cak yine de çocuğunuz bir yaşına adım atana kadar bu tür sebzelerden uzak durmanızda yarar var.

* Pirzola et, yumurta ve süt birlikte reaksiyona girerek çocuğunuzda hassasiye­te neden olabilir. Çocuğunuzun bu durumdan etkilendiğini gözlemliyorsanız, bu gıdaları çocuğunuza sadece belirli aralıklarla ikram edin.

* Bebekler için piyasaya sunulan hazır gıdaların birçoğu mısır ve gıda endüstri­sinde “tapioca” olarak bilinen bir tür nişasta içermektedir. Ayrıca hazır mama­larda inek sütü de bulunabilir. Bebeğinizin bu gıdalara karşı hassasiyeti varsa, hazır mamaların kullanımı konusunda daha dikkatli olmanız gerekmektedir. Olası bir gıda intoleransı durumunda, çocuğunuz dokuz aylık olana kadar mı­sır, nişasta ve inek sütünden uzak durun. Çocuğunuza yedirdiğiniz birçok gı­danın içinde mısır nişastası, mısır yağı, mısır şurubu, taze mısır, patlamış mı­sır ve mısır içeren müsli bulunabilir. Bu nedenle çocuğunuza yedirdiğiniz ha­zır gıdaların etiketlerini dikkatle okuyun.
* Soya ürünleri, fındık ve fıstık gibi yiyecekler çocuklara anne ve babalarının gö­zetimi altında yedirilmelidir. Bu yiyeceklerin hepsini bir arada denemek yeri­ne belirli aralıklarla ve teker teker denemeniz gerekmektedir.
* Sütlü ürünleri çocuğunuz bir yaşma geldikten sonra kullanmanız daha doğru olur.
* Midye ve çileği çocuğunuz iki yaşını doldurduktan sonra deneyin.
* Çocuğunuz beş yaşına gelene kadar, fındık ve fıstık türü kuruyemişleri beslen­me programınızdan uzak tutun. Bu tür kuruyemişler solunum yolunu tıkaya­rak, çocukların nefes alamadan boğulmasına neden olabilir. Bu gibi olumsuz­lukların yanında alerjik olmaları da ölüm tehlikesini artırmaktadır.
* Çocuğunuzun herhangi bir gıda maddesini sıklıkla ve aşırı miktarda tüketme­sini önleyin. Çocuğunuzun günlük mönüsünü mümkün olduğu kadar çeşit­lendirmeye çalışın. Genellikle çok sık tüketilmeyen tatlı patates, mercimek, böğrülce, kurutulmuş ve sülfür içermeyen meyveler, meyve püreleri, pirinç,
kivi, mango ve nohut gibi yiyecekleri de beslenme sisteminize dahil edin.

Önceki
Sonraki
burun-estetigi

Tags: ,

Leave a Reply

Güvenlik sorusu:

Copyright © 2009 sağlık. > .....
Designed by sağlık. Powered by .