You are here: Home // Göz Sağlığı // Göz Kapağı Sarkması

Göz Kapağı Sarkması

göz kapağı sarkması
Üst göz kapaklarının normal aşağıya doğ­ru hareketinde göz aşağıya bakarken an­lık gecikme olması. Göz kapağı sarkma­sı tirotoksikozun (tiroid bezinin aşırı aktivitesi) tipik bir özelliğidir ve genellikle ekzoftalmi (göz küresinin dışarıya doğru çıkması) ile birlikte ortaya çıkar.

Göz kapağı sarkması, üst göz kapağının düşmesi durumudur. Tek ya da her iki gözde olabilir ve görmeyi kısmî olarak engelleye­bilir. Sarkmaya, üst gözkapağını açık tutma görevini yapması gereken; ince, kaldırıcı kasın, zayıf olması, sebep olur.

Bu durumun kalıtsal olduğu düşünülmektedir. Doğuştan olan göz kapağı sarkması sadece bir gözde olur. Göz kapağı sarkmasıyla doğan bebeklerin, görme bozukluğunun ilerlemesini durdurabilmek için, ameliyat olmaları gerekir.

Göz kapağı sarkması, yetiş­kinlerde, yaşın normal bir sonucu olarak, göz kapağı kasının gücünü ve kuvvetini yitirmesi sonucu, ortaya çıkar. Bunun yanında, bir rahatsızlık sonrasında veya kaldı­rıcı kası hareket ettiren sinirin ya da kasın kendisinin zarar göreceği bir hasar sonrasında da ortaya çıkabilir.

Sarkmaya sebep olan rahatsız­lıklar, çizgili kas hastalığı (myasthenia gravis), şeker hastalığı (diabetes mellitus), felç veya kasın zayıflamasına sebep olabilecek herhangi bir durumdur. Hasar ya da yaşlanmaya bağlı olarak kas gücü kaybolmuş ve sarkma oluşmuşsa, en yaygın kullanılan tedavi yöntemi ayakta tedavi biçiminde, cerrahi müdaheledir. Hastalık sonucu oluşan göz kapağı sarkmasında, sarkmaya sebep olan hastalığın tedavi edilmesi, bazen sarkmayı da iyileştirir.

Önceki
Sonraki
burun-estetigi

Leave a Reply

Güvenlik sorusu:

Copyright © 2009 sağlık. > .....
Designed by sağlık. Powered by .