You are here: Home // Sağlık Sözlüğü - Ö // Osteomalazi

Osteomalazi

osteomalazi
Yetişkindeki kemiklerin D vitamini eksik­liğine bağlı olarak yumuşaması, zayıfla­ması ve deminerilizasyonu. Çocuklardaki eşdeğer hastalık raşitizmdir. Sağlıklı bir kemiğin gelişmesi ve idamesi diyette yeterli miktarda kalsiyum ve fos­for alınmasına bağlıdır fakat bu mineral­ler yeterli miktarda D vitamini yokluğun­da vücuda emilemezler. D vitamini bazı gıdalardan (tereyağı, balık, yumurta ve balık yağı gibi) ve güneş ışığının derideki etkisinden alınır.
NEDENLERİ
Osteomalazi diyette D vitamininin yeter­li alınmaması; yeteri kadar güneş ışığı al­mamak ya da çölyak hastalığı gibi bir bo­zukluğa bağlı olarak ya da barsak ameli­yatı sonrası D vitamininin yeterli derece­de emilememesi (bkz. malabsorpsiyon) birçok faktöre bağlı olarak ortaya çıkabil­mektedir. Nadir nedenler arasında böb­rek yetersizliği, asidoz (vücut sıvılarının asiditesinde artış) ve bazı kalıtsal metabolik hastalıklar bulunmaktadır. Osteomalazi gelişmiş ülkelerde sık görül­memektedir fakat beslenmeleri zayıf olan (özellikle güneşe az çıkan koyu renk deri­si olan kişiler) kişileri etkileyebilir.
BELİRTİLER
Osteomalazi özellikle boyun, bacaklar, kalça ve kaburgalarda kemik ağrısına ne­den olmaktadır. Ayrıca özellikle kalçalardaki kas güçsüzlüğü ayağa kalkmayı ve merdiven çıkmayı zorlaştırabilir. Kan kal­siyum düzeyi çok düşerse ellerde, ayaklar­da ve boğazda tetani (kas spazmı) görüle­bilir. Zayıf kemikler genellikle ağrısı olan bükülmeye ve kırıklara yatkın olurlar.
TEDAVİ
Tedavi D vitamininden zengin diyet ve güneşe daha fazla çıkılmasından oluş­maktadır; bazı vakalarda D vitamini des­teği verilebilir. Osteomalazi malabsorbsiyona bağlıysa kalsiyum desteği verilebilir.

Önceki
Sonraki
burun-estetigi

Leave a Reply

Güvenlik sorusu:

Copyright © 2009 sağlık. > .....
Designed by sağlık. Powered by .