You are here: Home // Beslenme // Soya Sütü

Soya Sütü

Soya sütü hakkında bilinmesi gereken gerçekler
Soya sütü ve diğer soya ürünleri gıda alerjisi ve hassasiyeti olan kişiler için önerilen ideal yi­yecekler olarak bilinmektedir. Bu ürünler, vejetaryen olan kişilerin beslenme sistemine dahil edilmesi gereken ideal bir protein takviyesi olarak tanıtılmaktadır. Ancak bu yaklaşımlara kar­şı üretilen fikirleri de iyi bilmek gerekmektedir. Özellikle de anne ve babaların soyalı gıda maddelerini çocuklarının beslenme programına dahil edip etmeme konusunda karar verirken aşağıdaki noktaları göz önünde bulundurmaları gerekmektedir:
* Tek tip yiyecek ve içeceklerle beslenmek gıda alerjilerine ve gıda hassasiyetine neden olmaktadır, inek sütüne karşı alerjik reaksiyon gösteren insanların /o40-50’sinin soya sü­tüne karşı da reaksiyon gösterdiği bilinmektedir.
* Soya çeşitli gıda maddelerinden oluşan beslenme programlarının bir parçası olabilir; an­cak beslenme programında ağırlıklı olarak soyalı gıdalara yer vermek yarardan çok za­rar getirebilir.
* Soya proteini çocuklarda ve bazı erişkinlerde tansiyon düşüklüğüne neden olabilir.
* Çocuğunuzun beslenme programına inek sütü yerine soya sütünü dahil etmek istiyorsanız, soya sütü kutusunun üzerinde yazan bilgileri dikkatle okumanız gerekmektedir. Soya sütü kal­siyum yönünden zengin bir içecek değildir. Kalsiyumun kemik gelişiminde oynadığı büyük rolü göz önünde bulundurursak, soya sütünün bu konuda ne denli yetersiz olduğunu daha iyi anlayabiliriz. Bazı soya sütlerine kalsiyum takviyesi yapılmaktadır. Bu nedenle %30 ora­nında kalsiyumla zenginleştirilmiş soya sütlerini tercih etmenizde fayda vardır çünkü bu şekil­de piyasaya sunulan soya sütleri inek sütü ile eş değer kalsiyum etkisine sahip olur.
*Soya sütü içinde yer alan protein ve yağ miktarı markadan markaya değişmektedir. İde­al bir soya sütünde her bir bardak süt için 6-8 gr protein ve 3 gr’dan az yağ bulunmak­tadır. Soya sütü üreten bazı markalar D ve A vitamini takviyesi de yapmaktadır. Bu vita­minler de sağlıklı büyüme ve gelişim için oldukça önemlidir.
* Soyalı ürünlerin birçoğu genetik değişime uğramaktadır. Kullandığınız soyalı ürünlerin ya­pısında herhangi bir genetik değişim olmadığından emin olmalısınız. Bu nedenle piya­sada bulunan organik soya sütlerini tercih etmeniz daha yerinde bir karar olacaktır.
* Soya sütünün içinde doğal şeker bulunmamaktadır. Soya sütünü içilebilir bir hale getirmek isteyen üreticiler tatlandırıcı ve suni şeker kullanmaktadır. Sağlık sorunlarına ve diş çürümele­rine yol açan suni tatlandırıcılar ve mısır şurubu içeren soya sütlerini tercih etmeyin.

Soyada “fitoöstrojen” adı verilen ve doğal bir östrojen bulunmaktadır. Fitoestrojenin erişkinler­de meme kanserini, prostat kanserini ve bağırsak sorunlarını önlediği, kalp-damar rahatsızlık­larını engellediği ve menopoz belirtilerini hafiflettiği ancak bebek ve çocukların hormonel ya­pısını etkileyerek uzun vadede olumsuz etkilere neden olduğu söylenmektedir. Bebekler için an­ne sütü veya inek sütü önerilirken, tıp doktorları tarafından zorunlu görülmedikçe soya sütü kul­lanılmamalıdır.

Önceki
Sonraki
burun-estetigi

Leave a Reply

Güvenlik sorusu:

Copyright © 2009 sağlık. > .....
Designed by sağlık. Powered by .