You are here: Home // Psikoloji // Uyku

Uyku

Uyku, zihinsel ve fiziksel sağlık için beslenme ve egzersiz kadar önemli bir gereksinimdir. Bedeninizin, uyanık olduğunuz saatlerde verimli çalışabilmesini sağlamak için dinlenmesini ve yenilenmesini sağlar.

Yıldan yıla farklar olsa ve ileri yaşlarda uyku gereksiniminiz azalsa da, ortalama ola­rak yaşamınızın üçte birini uykuda geçirirsi­niz. Bir yaşındaki bir bebek 24 saatin yaklaşık 14’ünü uykuda geçirirken, çoğu yetişkin ge­cede yedi ya da sekiz saat uyur. Bazıları dört saatle idare ettiklerini söylerken, diğerleri 11 ya da 12 saate gereksinim duyarlar.

Ara sıra geçirilebilecek uykusuz bir gece­nin hiçbir sakıncası yoktur. Ancak, sürekli olarak uykudan yoksun kalmak, çalışmanızı, moralinizi ve fiziksel sağlığınızı etkileyebilir çünkü uyku olmadan bedeniniz kendini onar­ma olanağı bulamaz. Yalnızca üç gün uykusuz kalmak, aklınızın karışmasına, zihinsel sorun­lara hatta sanrı (halüsinasyon) görmenize bile neden olabilir.

(ECG) bağlı gönüllüler, elektrik etkinliği REM’İ gösterdiğinde uyandırılır ve rüya gördükleri doğrulanır. İnsanlar rüyayı görürken ya da rüyanın hemen ardından uyanmazlarsa rüyayı hatırlamazlar.
Uyurken beyniniz, gün içinde yaşanan olay­ları inceleyerek ve bilgiyi işleyerek etkinliği­ni sürdürür. Uyku sırasında ayrıca zihinsel iyileşme de gerçekleşebilir; çünkü rüya gör­menin, varsa duygusal sorunlarınızı çözmenize yardım ettiği düşünülür.

Uyku laboratuarlarına giden gönüllüler üzerinde yapılan araştırmalar sonunda bilim adamları, uyku sırasında bedenimize ne oldu­ğunu artık biliyorlar. Normal bir uykunun iki bölümü olduğu belirlenmiştir: REM, (beyni­mizin en etkin olduğu ve rüya gördüğümüz hızlı göz hareketi uykusu) ve NREM (rüya görmediğimiz, göz hareketinin hızlı olmadığı uyku). Beyin dalgalarını ölçen elektroansefalografa

Önceki
Sonraki
burun-estetigi

Leave a Reply

Güvenlik sorusu:

Copyright © 2009 sağlık. > .....
Designed by sağlık. Powered by .